Drevené šindle - VECTOR
ÚVOD   |   DREVENICE   |   MASÍVNY ZÁHRADNÝ NÁBYTOK   |   POKRÝVANIE   |   HISTÓRIA   |   TECHNOLÓGIA   |   GALÉRIA   |   CENY   |   ČLÁNKY

Firma Ján BERČÍK - VECTOR

Firma Ján BERČÍK - VECTOR sa zaoberá výrobou drevených šindľov od roku 1986. Je najstaršou firmou na Slovenskom trhu, ktorá má aj najvačšie skúsenosti s výrobou a pokládkou drevených šindľov. V roku 2005 sa zmenil názov firmy na Vector company s.r.o. V našej histórii výroby sme vyrobili približne 3 000 000 ks drevených šindľov. Dodávali sme šindle na rekonštrukcie historických budov v Banskej Štiavnici, Kremnici a iných miest Slovenska, Maďarska, Čiech a Moravy. Hlavnú časť odbytu pokrývali novostavby dreveníc a prístreškov na Slovensku.

V roku 1986 sme začali s výrobou štiepaných šindľov. Na výrobu je potrebné ľavotočivé drevo bez hŕč a hniloby, husté. Pozn./ľavotočivé drevo - vlákno vytrhnuté z dreva smeruje vľavo/z guľatiny//. Takéhoto dreva je v našich lesoch približne 10%. Pri výrobe štiepaných šindľov sme zistili, že nech sa akokoľvek výrobca snaží o ideálny tvar pera šindľa, v podstate to nie je možné. Ide hlavne o spoj šindľov, aby pero a drážka do seba dokonale zapadali. Pero sa strúha obojručným nožom, ktorý sčasti kopíruje zakrivenie vlákien dreva. To znamená, že na niektorých šindľoch drážka a pero do seba dokonale nezapadajú. Výsledkom je zatekanie šindľov. Z dovodov náročnosti na materiál /ľavotočivosť/ a výrobu /nemožnosť presnej výroby/ sme začali vyvíjať modernú technológiu výroby, pri zachovaní starých princípov výroby: kvalitný materiál bez hŕč letokruhy prechádzajú cez šindel radiálne tesnosť spojov šindľa - presnosť výroby hladký povrch šindľa ekologická tlaková impregnácia šindľa /KORASIT/- ochrana proti prehnitiu 50 rokov Vytvor kolónku novinky Pridaj. Od septembra r. 2005 sme uviedli na trh drevený šindeľ z červeného smreka. Takéto šindle majú vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom/asi 50%/, nakoľko obsahujú veľké množstvo živice. Od marca 2006 uvádzame na trh nový druh šindľov s povrchom štiepaného červeného smreka. Na požiadanie zasielame vzorky zdarma.